Kaplica Matisse'a w Vence

Kaplica stworzona przez Matisse'a  znajduje się w mieście Vence, niedaleko Nicei, to wspaniały region, często wybierany przez artystów ze względu na łagodny klimat, piękne usytuowanie, cieple światło. Oprócz Henriego Matisse'a, miasto Vence na swoje miejsce do życia i pracy wybrali również inni znani malarze jak Chagall, Dubuffet, Dufy. 

Na swoje miejsce do życia i pracy, Vence"miasteczko położone niegłupio" wybrał również Witold Gombrowicz, osobny artykuł tutaj https://jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com/2018/02/gombrowicz-w-europie-droga-do-vence.html


Kaplica Różańcowa (Chapelle du Rosaire) została zaprojektowana dla Sióstr Dominikanek w imię swojej przyjaźni z jedną nich o imieniu Jacques Marie, której Matisse chciał podziękować za troskę jaką obdarzyła go wcześniej jako jego pielęgniarka. Zanim jednak kobieta została siostrą Jacques Marie, jako jeszcze Monique Bourgeois była także modelką Matisse'a. Matisse zaprojektował całą kaplicę w najdrobniejszych szczegółach, nie tylko kształt architektoniczny, malowidła i witraże, ale  również rzeźby, meble, szaty liturgiczne dla księży, ołtarz, jednym wszystko, co znajduje się w kaplicy. 


 Wielkie dzieło malarza zostało skomponowane z trzech kolorów: żółtego, zielonego i niebieskiego, a duże witrażowe okna zalewają bielone światłem ściany i trzy duże obrazy w czarnych liniach na białej ceramice.  Projekt, w który bardzo się zaangażował, zajął malarzowi aż 4 lata. W tym czasie Matisse miał dwa miejsca zamieszkania w Nicei i w Vence. Ze względu na swój wiek, malarz nie był w stanie pracować cały dzień na stojąco, dlatego malował kaplice, siedząc na krześle i posługując się kijem. Krzesło Matisse'a do tej pory znajduje się w kaplicy i podczas mszy jest zarezerwowane dla księdza.

źródło cimiez.com
  
W Kaplicy Rosaire znajduje się także przestrzeń muzealna, gdzie prezentowany jest ważny zestaw prac przygotowawczych artysty, jak na przykład: rysunki, ryciny, modele, zdjęcia, teksty oraz ubrania liturgiczne zaprojektowane przez Matisse'a. W kaplicy nadal odbywają się msze święte, jednak miejsce jest bardziej postrzegane jako atrakcja turystyczna i opus magnum wielkiego malarza niż miejsce obrządku religijnego. Kaplica należny nadal do Sióstr Dominikanek w Vence.Henri Matisse zmarł w wieku 85 lat w Nicei, niespełna 3 lata od zakończenia prac nad kaplicą. Związany bardzo z Vence, przekazał miastu wiele zdjęć, rysunków i obrazów, które obecnie znajdują się w stałej kolekcji miejskiego muzeum. W Nicei znajduje się imponujące muzeum w całości poświęcone artyście, które zostało otwarte 9 lat po jego śmierci. 


Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia od kwietnia do października: 
wtorek, czwartek i piątek 10-12 i 14-18 
środa i sobota 14-18

Godziny otwarcia od listopada do marca:  
wtorek, czwartek i piątek 10-12 i 14-17
środa i sobota 14-17

Bilet normalny 7 euro
Bilet ulgowy 6 euro 
Do 12 lat wejście gratis 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Wakacje Picassa w Antibes

Baronowa Ephrussi de Rothschild i jej willa

Oliwa z południa Francji

Grasse – światowa stolica perfumerii

Gombrowicz w Europie: droga do Vence

5 zasad etykiety we Francji

Van Gogh w Arles

Marc Chagall – malarz aniołów