Grasse – światowa stolica perfumerii

Grasse to piękne, malowniczo położone miasto na Południu Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, oddalone 50 km od Nicei i 20 km od Cannes. Od wieków kojarzone z produkcją perfum, naturalnych aromatów, olejków eterycznych i kosmetyków. Nic dziwnego, że rocznie przyciąga tak wielu turystów z całego świata, choć stała liczba mieszkańców to jedynie 50 tyś. Dla odwiedzających Lazurowe Wybrzeże, Grasse jest obowiązkowym miejscem do zobaczenia i poznania. Zacznijmy jednak od początku, jak to się stało, że to akurat Grasse stało się światową stolica perfum i aromatów? 

źródło: www.nicematin.com/Xavier Depoilly

W XVI wieku w miasteczku znajdowało się wiele garbarni z wyprawami skóry, które wydzielały bardzo nieprzyjemny zapach. I jak to bywa w wielu przypadkach, potrzeba jest matką wynalazku. Mieszkańcy miasta wpadli na pomysł, aby w Grasse posadzić wiele kwitnących roślin, pozostawiających miłą woń. Były to głównie: jaśmin, róża, werbena, mimoza i oczywiście słynna prowansalska lawenda. 

źródło: nicematin.com/ Loïc Temporelli

Za sprawą żyznej gliniasto-kredowej gleby, idealnej do uprawy kwiatów, na przestrzeni wieków, niepozorne miasteczko stało się światowym ośrodkiem produkcji perfum. Mieszkańcy miasta stopniowo wyspecjalizowali się w innej domenie, znacznie przyjemniejszej niż przemysł garbarski. Do dzisiaj ze względu na swoją historię, uprawę roślin, stare perfumerie i know-how, Grasse pozostaje stolicą perfumerii znaną na całym świecie. To właśnie w Grasse są produkowane składniki do produkcji perfum dla najpopularniejszych marek na świecie, nie tylko zresztą do perfum, również do kosmetyków.  

źródło: bysuzette.fr
 
źródło: www.lefrancofil.com

Największe zakłady perfum znajdujące się w Grasse to Galimard (1747), Molinard (1849) i Fragonard (1926). Ta ostatnia swoją nazwę zaczerpnęła od nazwiska słynnego malarza urodzonego w Grasse Jeana-Honore'a Fragonarda (1732-1806) i jest chyba największą, a także najpopularniejszą marką perfum w Grasse. Oprócz własnego muzeum perfumiarstwa i starej fabryki perfum, posiada również muzeum z ciekawą ekspozycją malarską wspomnianego Fragonarda oraz innych malarzy prowansalskich, tworzących na przestrzeni XVIII i XIX wieku, co pół roku organizowana jest tam również wystawa czasowa. 

źródło: www.frequence-sud.fr

Miasto Grasse posiada również państwowe Międzynarodowe Muzeum Perfumerii wraz ze swoim ogrodem, w którym można bliżej przyjrzeć się poszczególnym gatunkom kwiatów i poznać ich walory. Wszystkie wspomniane atrakcje są usytuowane niedaleko siebie w obrębie starego miasta. Z czego oprócz perfum i sztuki słynie Grasse? 

źródło: www.nicematin.com/Xavier Depoilly

Znajduje się tutaj niezwykła ilość miejsc kultu religijnego, kościołów, kaplic, perłą wśród nich jest niewątpliwie katedra (Cathédrale Notre-Dame-du-Puy de Grasse), pochodząca z XII w. z obrazami wspomnianego już Jeana-Honore'a Fragonarda, a także słynnego Rubensa. W Grasse znajduje się również Muzeum Kostiumów i Biżuterii Prowansalskiej i Muzeum Morza.

Ciekawostki: 

2 marca 1815 r. w Grasse zatrzymał się Napoleon Bonaparte, wracając z wyspy Elby 

Grasse jest miastem partnerskim z Opolem 

10 października 1963 r. w Grasse zmarła Edith Piaf 

Na przełomie 1936/1937 roku w Grand Hotel na Victoria Avenue mieszkał Karol Szymanowski 


Zapraszam na Facebook


Komentarze

  1. Piękne zdjęcia, aż by się chciało tam być teraz. Pojeździć motocyklem, czy samochodem i znowu poczuć słońce. Na to jednak trzeba będzie poczekać jeszcze trochę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grasse to jedno z mlich ulubionych miast w regionie, obok Vence i Antibes. Pozdrowienia!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Ogród Botaniczny Hanbury w Ventimigli

Marc Chagall – malarz aniołów

Wakacje Picassa w Antibes