Le Corbusier i jego „Zamek na Riwierze”
„Mam zamek na Riwierze, mierzy 3,66 na 3,66 metra. Dla mnie i mojej żony jest niezwykle wygodny i przytulny ”
Le Corbusier jeden z największych architektów XX wieku pokochał morze Śródziemne od pierwszego wejrzenia. Odkąd w latach 30. odwiedził tu dobrych znajomych Eileen Gray i Jeana Baldovici, również architektów, w ich białej modernistycznej willi E1027 malowniczo usytuowanej na wybrzeżu Cap-Martin, nie chciał już spędzać wakacji w innych miejscach. W pejzażu śródziemnomorskim niezwykle cenił światło, kolory, roślinność, uznawał także jego wyjątkowość jako kolebkę europejskiej cywilizacji, jak również prostą architekturę. W 1952 roku zrealizował swoje największe marzenie, zaprojektował drewniany domek letniskowy tuż obok willi swoich przyjaciół.
Widok na Cabanon z ogrodu, photo Fondation Le Corbusier/ADAGP |
Charles-Édouard Jeanneret-Gris znany jako Le Corbusier urodził się w 1887 roku w Szwajcarii. Architekt, urbanista, projektant wnętrz, malarz, rzeźbiarz, a także literat odznaczył w historii się jako jeden z największych propagatorów modernizmu. Słynny Cabanon, utrzymany w stylu funkcjonalizmu, mierzący całe 15 m2 spełniał wszystkie wymagania słynnego minimalisty, stał się jego azylem, ale także symbolem jego pracy artystycznej. Dom i jego wnętrze to idealne odzwierciedlenie pasji i architektonicznego smaku słynnego architekta.
Widok na willę E-1027, photo Emmanuel Bougot/Fondation Le Corbusier |
Le Corbusier w willi swoich przyjaciół, 1939, photo Fondation Le Corbusier/ADAGP |
Zakochany w widoku rozpościerającym się z Cap Martin architekt zaproponował Thomasowi Rebutato właścicielowi restauracji Etoile de Mer, gdzie stołował się wraz ze znajomymi, że kupi od niego niewielki teren przylegający do restauracji. Rodzina Rebutato i Le Corbusier na przestrzeni lat stali się bliskimi przyjaciółmi. Zapewne z tego względu zamiast pieniędzy zaproponował im projekt i budowę pięciu domków letniskowych, które będą przez lata przynosiły dodatkowe dochody. Domki można nazwać spartańskimi, ale za to są niezwykle funkcjonalne, i to z jakim widokiem, projekt opierał się na tych samych zasadach co Cabanon. Architekt ozdobił je abstrakcyjnymi malowidłami inspirowanymi obrazami Mondriana.
Widok na 5 domków letniskowych, photo Manuel Bougot, Fondation Le Corbusier/ADAGP |
"Modulor" namalowany na ścianie domków letniskowych, photo Pascal Malosse |
Wróćmy jednak do samego Cabanon, który jest owocem serii projektów badawczych Le Corbusiera określonych w „Modulorze”, dotyczących reguł harmonijnych wymiarów stworzenia perfekcyjnej i przyjaznej przestrzeni do życia idealnie dostosowanej do funkcjonowania człowieka, a także zapewnienie maksymalnego komfortu przy użyciu niewielkiego metrażu. Taką właśnie przestrzeń życiową Le Corbusier stworzył na 15 m2, które pomieściły łóżko, miejsce do pracy twórczej, stół, szafki i półki, wieszak na ubrania, toaletę wraz z umywalką, skoncentrowane w kwadratowej komórce o wymiarach 3,66 m2 na 3,66 m2 i wysokości 2,26 metrów.
Cabanon w środku, photo Manuel Bougot, Fondation Le Corbusier/ADAGP |
Cabanon z zewnątrz, photo Anna Lappo-Malosse |
Meble zostały wykonane z dębu i kasztanowca, ścianki działowe ze sklejki. Morze Śródziemne było stałym źródłem inspiracji dla artysty, z tego też względu stół usytuował przy oknie z widokiem na morze. Zasiadając do pracy przy pięknym, kasztanowym stole z przeróżnymi schowkami Le Corbusier mógł rozkoszować się pięknym widokiem na morze i Francuską Riwierę. Artysta osobiście udekorował ściany swojego zamku abstrakcyjnymi malowidłami w żywych, kontrastujących ze sobą kolorach.
Cabanon w środku, photo Manuel Bougot, Fondation Le Corbusier/ADAGP |
Cabanon w środku, photo Manuel Bougot, Fondation Le Corbusier/ADAGP |
Jego celem było życie w osmozie z naturą, Le Corbusier brał prysznic na świeżym powietrzu w prowizorycznej łazience pod liśćmi drzewa chleba świętojańskiego. Obok umieścił betonowy stół i siedzisko, które służyły jako miejsce kontemplacji i refleksji. Obok domku wybudował również mały składzik na wszystkie materiały i do przechowywania swoich prac plastycznych. Z zewnątrz dom otoczony jest typowo śródziemnomorską roślinnością m. in. drzewem chleba świętojańskiego, opuncją, juką i agawami. W ogrodzie znajdują się również sosny, eukaliptusy, pistacje, euforbie. Rustykalny charakter drewnianego domu idealnie wtapia się i dopełnia atmosferę tego miejsca.
Cabanon w środku, photo Manuel Bougot, Fondation Le Corbusier/ADAGP |
Wielki architekt odszedł na zawsze 27 sierpnia 1965 roku, zażywając kąpieli w morzu nieopodal ukochanego Cabanon. 1 września w Cour Carrée w Luwrze odbyła się oficjalna część uroczystości pogrzebowych, natomiast ciało Le Corbusiera spoczęło na cmentarzu na Roquebrune-Cap-Martin.
Widok z ogrodu przy Cabanon, photo Anna Łappo-Malosse |
Marguerite Rebutato żona Thomasa prowadziła bar Etoile de Mer i nadal zapewniała zakwaterowanie dla wczasowiczów w domkach zaprojektowanych przez Le Corbusiera do 1984 roku. Po jej śmierci cały teren wraz z restauracją, domkami letniskowymi i słynnym Cabanon odziedziczyły ich dzieci. W 2000 roku spadkobiercy podpisali akt darowizny, którego celem było stworzenie obiektu dziedzictwa historii architektury XX wieku otwartego dla szerokiego grona publiczności.
Widok z ogrodu Le Corbusiera na taras restauracji Etoile de Mer, photo Pascal Malosse |
Obecnie biała modernistyczna willa Eileen Gray E1027 i Cabanon Le Corbusiera wraz z domkami wypoczynkowymi tworzą kompleks architektoniczny Cap Moderne otwarty dla zwiedzających od maja do października po wcześniejszym zapisaniu się na wizytę wraz z oprowadzaniem. Wizyta trwa około dwóch godzin, bilet normalny kosztuje 18 euro, ulgowy 10 euro. Obydwie perełki modernistycznej architektury są wpisane na listę zabytków historycznych we Francji i na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całość znajduje się pod opieką do „Conservatoire du Littoral”, czyli francuskiej agencji ochrony wybrzeża i fundacji.
Komentarze
Prześlij komentarz