Baronowa Ephrussi de Rothschild i jej willa

Willa znajduje się w miejscowości znanej z okazałych domów miliarderów, w miejscowości Saint-Jean-Cap-Ferrat. Jest otoczona dwiema zatokami Villefranche i Beaulieu, wygląda jak dom z bajki z zachwycającym krajobrazem. To chyba najpopularniejsza i najbardziej różowa willa na całym Lazurowym Wybrzeżu, a przynajmniej w okolicach Nicei.

źródło: paris-frivole.com

Baronowa Ephrussi de Rothschild źródło: wikipedia

Willa powstała w latach 1905-1912 na zlecenie baronowej Béatrice Ephrussi de Rothschild, która zakochała się w tamtej okolicy i zamarzyło jej się wybudować tam dom. A miała na to fundusze, ponieważ była córką magnata bankowego Rothschilda, a także żoną rosyjskiego barona Maurice de Ephrussi, również finansisty. Jednak mężczyźni nie mieli wpływu na urządzenie i wygląd domu. Wielką słabością Béatrice były kwiaty, w szczególności róże, porcelana i kolor różowy.

źródło: wikipedia.pl

Odzwierciedlenie wszystkich jej upodobań można zobaczyć zwiedzając dom. Z zewnątrz cały jest różowy, w środku urządzony antykami, obrazami i rzeźbami wielu znanych artystów, w gablotach i na regałach znajdują się rzadkie zbiory pięknej porcelany w ferii barw.

 
źródło: paris-frivole.com

Dużą atrakcją jest również piękny ogród, a właściwie ogrody, ponieważ jest ich tam aż dziewięć, każdy utrzymany w innej tematyce. Zwiedzając ogród zobaczymy, że jest podzielony na małe, różne części, z roślinnością właściwą dla każdej. I tak po kolei od domu roztaczają się ogrody: sèvres, hiszpański, francuski, florentin, kamienny, japoński, prowansalski, egzotyczny i różany. Ogród miał kształt statku, pracowało w nim aż trzydziestu ogrodników ubranych w stroje marynarzy w beretach z czerwonymi pomponami, tak aby przypominał ogród na morzu.

 
źródło: villa-ephrussi.com

źródło: villa-ephrussi.com

Baronowa w swoim testamencie zapisała willę Francuskiej Akademii Sztuki, które zgodnie z jej wolą miało być inspiracją dla artystów i dostępne dla wszystkich. Dom baronowej oraz ogrody są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Latem odbywa się tam Dzień Malarstwa, na co dzień studenci Akademii Sztuk Pięknych mogą tam znaleźć plener do lekcji malarstwa i rysunków,  latem odbywa się tam festiwal opery.

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org


źródło: commons.wikimedia.org

Béatrice Ephrussi de Rothschild zmarła w Szwajcarii, w wieku 69 lat, w 1934 roku. Została pochowana w Paryżu w mieście swoich narodzin. Spoczywa na najbardziej znanym i zabytkowym cmentarzu Père Lachaise.

źródło: bespokeyachtcharter.com

Zapraszam na fanpage bloga na Facebooku, gdzie znajdziecie więcej ciekawostek z Lazurowego Wybrzeża, a także aktualnych wydarzeń kulturalnych 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Marc Chagall – malarz aniołów

Grasse – światowa stolica perfumerii

Święta Bożego Narodzenia we Francji

5 zasad etykiety we Francji