Biot i Muzeum Fernanda Légera

Biot to kolejne z wielu małych miast położonych na Lazurowym Wybrzeżu, jest usytuowane między Niceą a Antibes. Co można ciekawego tam zobaczyć oprócz starego miasta, małych galerii sztuki, sklepów i restauracji? Otóż miasto słynie przede wszystkim ze szklanych wyrobów, znajduje się tutaj huta szkła Verrerie de Biot, muzeum i sklep.


Panorama Biot źródło: www.biot-tourisme.com

Produkcja  artystycznego szkła to sztandarowa atrakcja turystyczna, gdyż miasto od wielu lat produkuje znane na całą Francję i Europę wyroby. W Biot znajdują się również małe galerie ceramiki artystycznej, gdyż ziemie otaczające miasto są bogate w glinę.


źródło: www.verreriebiot.com

Fasada muzeum źródło: www.biot-tourisme.com

Kolejną atrakcją tego małego miasta (choć dla mnie pierwszą i najważniejszą) jest muzeum artysty Fernanda Légera (Musée national Fernand Léger). To francuski artysta, prawdziwy człowiek orkiestra: malarz, rzeźbiarz, artysta ceramik, reżyser i grafik.


Fernand Leger źródło: www.lefigaro.fr

Fernand Léger urodził się w 1881 roku w niezamożnej rodzinie w małym mieście w Dolnej Normandii, jak prawie każdy młody artysta w tamtych czasach chciał zamieszkać na Montparnasse w Paryżu, tak też zrobił, poznał tam między innymi Aleksandra Archipenko, Jacques'a Lipchitza, Marca Chagalla, czy Roberta Delaunay.

Fasada muzeum źródło: www.nice-panorama.com

Duży wpływ na jego twórczość wywarły wydarzenia pierwszej wojny światowej, w której walczył dwa lata na froncie w Armii Francuskiej. Po wojnie całkowicie poświęcił się pracy artystycznej i rozwijał swje liczne talenty. Był przedstawicielem kubizmu, modernizmu i puryzmu w sztuce. Fernand Léger pozostawał też aktywny jako nauczyciel, najpierw w Akademii VASSILIEFF w Paryżu, następnie od 1931 roku na Sorbonie, a także w swojej własnej Akademii Fernand Léger.
 
Witraże na Centralnym Uniwersytecie w Wenezueli źródło: en.wikipedia.org

Drugą wojnę światową spędził w USA, gdzie był wykładowcą w Yale School of Art and Architecture i Mills College Art Gallery w Oakland. Jego rzeźby, witraże i obrazy znajdują się w wielu miejscach na świecie m. in. w USA, Kanadzie, Wenezueli, również w wielu miejscach Europy.

Przejazd kolejowy, Instytut Sztuki w Chicago źródło: 
en.wikipedia.org
Kilka miesięcy przed śmiercią w 1955 roku Fernand Léger kupił mały domek w Saint-André, położony u stóp wioski Biot. Po jego odejściu, wdowa Nadia Khodassevich-Léger (również malarka, jej pierwszym mężem był polski artysta Stanisław Grabowski)  i Georges Bauquier, jego bliski współpracownik, postanowili stworzyć muzeum, aby oddać mu hołd i promować wiedzę o jego pracy. Muzeum zostało otwarte w 1960 roku. 


Celem muzeum jest nawiązanie dialogu pomiędzy działami różnych artystów, którzy tworzyli w tej samej epoce, co Fernand Léger często się przyjaźnili, wzajemnie inspirowali, rywalizowali. W muzeum można zobaczyć obrazy takich twórców jak: Delaunay, Gris, Archipenko, Lipchitz, Laurens,  Calder, czy Csaky.
 
źródło: matthieucolin.com


Zapraszam na fanpage bloga na Facebooku, gdzie znajdziecie więcej ciekawostek z Lazurowego Wybrzeża, a także aktualnych wydarzeń kulturalnych 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Marc Chagall – malarz aniołów

Grasse – światowa stolica perfumerii

Święta Bożego Narodzenia we Francji

5 zasad etykiety we Francji