Festiwal w Cannes dostępny

71. festiwal w Cannes potrwa do 19 maja. To jeden z najbardziej prestiżowych i wpływowych międzynarodowych festiwali filmowych, na który czekają aktorzy, reżyserzy, producenci, dystrybutorzy i oczywiście publiczność. Oprócz nagrody głównej dla najlepszego filmu, Złote Palmy zostaną rozdane również w kategoriach dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz, nagroda jury, za najlepszą rolę kobiecą i męską, a także za najlepszy film krótkometrażowy. Jury składa się z dziewięciu członków, w tym roku jego przewodniczącą została australijska aktorka Cate Blanchett.


Pałac festiwalowy


Ostatnie trzy dni spędziłam w Cannes, żeby poczuć atmosferę najsławniejszego festiwalu filmowego w Europie. Z Antibes to jedynie 10 kilometrów, obawiając się kilometrowych korków, pierwszego dnia wybrałam transport pociągiem, który zatrzymuje się w samym centrum miasta. Koleje państwowe we Francji obecnie strajkują, a nawiasem mówiąc, strajkują dosyć często, więc zawsze lepiej sprawdzić tę informację przed wybraniem się w jakąkolwiek podróż.


Słynny czerwony dywan


Co mnie zaskoczyło? W pociągu pustki (stan na godzinę 11.00), mogłam wygodnie usiać i za około 12 minut już byłam na miejscu, w sercu festiwalowego miasta. Na dworcu i na głównej ulicy ze sklepami niezbyt wiele osób, a przecież to już 4. dzień imprezy. Coraz większy ruch zaczyna się dopiero przy pałacu festiwalowym, gdzie wieczorem gwiazdy stąpają po czarownym dywanie, i gdzie wyświetlane są filmy, walczące o Złotą Palmę. Ludzie ustawiają się przy wejściu już po południu, aby wieczorem ujrzeć swojego idola.


Targi filmów na Promenadzie Croisette

Lekkie zamieszanie panuje również na Promenadzie Croisette, większy ruch, na morzu więcej jachtów niż zwykle, gwiazdy muszą gdzieś wypoczywać. Co chwilę widać też helikoptery, które są na czas festiwalu wynajmowane niczym taksówki powietrzne, celebryci muszą się czymś również przemieszczać. Od godziny 12.00 ulice stają się coraz bardziej zatłoczone, zaczyna się pora lunchu, która dla Francuzów jest święta. Trzeba upolować jakąś miłą brasserie, bo później już może być z tym problem.

Helikoptery-taksówki

Po lunchu, Cannes staje się już prawdziwym miastem festiwalowym, wieczorna pora wyświetlania filmów coraz bliżej, paparazzi i fani ustawiają się również pod luksusowymi hotelami, takimi jak Martinez, czy Carlton, czekając na gwiazdy. Coraz więcej helikopterów kursuje od Lotniska w Nicei w stronę Cannes i z powrotem. W tym roku w konkursie głównym dla najlepszego filmu powalczy film Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna. Dodam, że film był już wyświetlany podczas 2. dnia festiwalu i zebrał bardzo dobre recenzje.

 
Pasaż przy Promenadzie Croisette

Podczas Festiwalu w Cannes odbywają się również targi filmów, a także różne sekcje pokazów filmowych, takich jak: Tydzień Krytyków, Przegląd Piętnastu Reżyserów, Sekcja Młodych Talentów, czy Przegląd Filmów Krótkometrażowych. Udało mi się kupić bilety na Quinzaine des Réalisateurs, czyli Przegląd Piętnastu Reżyserów, bez kolejki za 8 euro. Festiwal Quinzaine des Réalisateurs miał być konkurencją dla głównego festiwalu, alternatywą mniej komercyjną i bardziej dostępną.


 
Przegląd Piętnastu Reżyserów, kasa biletowa


Wczoraj ponownie pojechałam do Cannes już tylko na film, wybrałam ten wyświetlany wieczorem, aby tym razem delektować się festiwalowym miastem po zmroku. No cóż, godzina stania w kolejce, trzeba było zająć miejsca, ale było warto. Film pt. Joueurs, czyli Gracze w reżyserii Marie Monge, wspaniały, tak jak całe Cannes. Światła miasta, ludzie szybko przegryzający kawałek pizzy i w pośpiechu palący papierosy, aby zdążyć kolejny film. A na Promenadzie wolno przechadzający się, elegancko ubrani i pachnący, co kto lubi! Cannes dostępny!


Darmowe gazety z festiwalu, głównie z reklamamiZapraszam na Facebook:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Ogród Botaniczny Hanbury w Ventimigli

Marc Chagall – malarz aniołów

Wakacje Picassa w Antibes

Grasse – światowa stolica perfumerii