Festiwal Filmowy w Cannes

Dzisiaj rozpocznie się jubileuszowy 70. festiwal w Cannes i potrwa do 28 maja. To jeden z najbardziej prestiżowych i wpływowych międzynarodowych festiwali filmowych, na który czekają aktorzy, reżyserzy, producenci, dystrybutorzy i oczywiście publiczność. Podczas festiwalu najważniejszą nagrodą jest Złota Palma (Palme d'Or) przyznawana dla najlepszego filmu. Oprócz nagrody głównej statuetki zostaną rozdane również w kategoriach dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz, nagroda jury, za najlepszą rolę kobiecą i męską, a także za najlepszy film krótkometrażowy.

Złota Palma (źródło: archiwum.radiozet.pl)

W tym roku w konkursie głównym dla najlepszego filmu nie powalczy żaden polski reprezentant, natomiast do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikował się film Grzegorza Mołdy pod tytułem Koniec widzenia. Do tej pory jedynymi polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę  za najlepszy film pozostają Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz Pianista Romana Polańskiego.

 
Angelina Jolie i Brat Pitt w 2009 r. (źródło: Vespa/WireImage/Flash Press Media)

Nagrody nagrodami, ale ważny również cały blichtr towarzyszący wydarzeniu i sławnemu czerwonemu dywanowi. Szczególnie dla damskiej części przybyłych na festiwal gwiazd, których kreacje (i to nie te filmowe) będą komentowane przez plotkarskie portale i gazety na całym świecie. To również ważny moment dla projektantów mody, którzy za swoje projekty sukni zostaną pochwaleni lub skrytykowani.

Grażyna Torbicka na czerwonym dywanie w zeszłym roku (źródło: www.plotek.pl)

Jury składa się z dziewięciu członków, w tym roku czele przewodniczącego stanie Pedro Almodovar. Inne osoby zasiadające w jury to: Will Smith, Jessica Chastain, reżyser Park Chan-wook, reżyser i scenarzysta Paolo Sorrentino, niemiecka reżyserka Maren Ade, francuska scenarzystka Agnès Jaoui, chińska aktorka Fan Bingbing oraz francuski kompozytor Gabier Yared.


Perdo Almondovar na festiwalu w zeszłym roku (źródło: www.lemonde.fr)

Francuzi chcieli stworzyć festiwal na wzór Mostra del cinema di Venezia czyli Międzynarodowego Pokazu Sztuki Filmowej w Wenecji, który był wówczas najbardziej znaną tego typu uroczystością. Pierwszy festiwal odbył się w 1946 roku, właśnie w Cannes i tak już pozostało. Piękne miasto na Lazurowym Wybrzeżu, z okazałymi plażami, palmami i łagodnym klimatem pasowało do nowego, ważnego festiwalu filmowego. Pierwszym przewodniczącym festiwalu został jeden z prekursorów kina i twórca kinematografu -  Louis Lumière.

Brigitte Bardot i Serge Gainsbourg  na festiwalu w 1956 r. (źródło:www.vogue.fr)

 W kolejnych latach pojawił się szereg imprez towarzyszących takich jak targi filmów, a także sekcje pokazów filmowych, na przykład: Tydzień Krytyków, Przegląd Piętnastu Reżyserów, Sekcja Młodych Talentów, czy Przegląd Filmów Krótkometrażowych. Celem każdej tych z sekcji jest wymiana doświadczeń pomiędzy profesjonalistami z różnych gałęzi przemysłu kinowego a także projekcje dzieł reżyserów z całego świata dla zwykłych „śmiertelników”.

Oficjalny plakat festiwalu w Cannes (domena publiczna)

W dniu rozpoczęcia festiwalu można wybrać się do kas i upolować bilet na pokazy filmów, które nas interesują. Jest jeszcze inna możliwość, ale wymaga poświęcenia więcej czasu. Do 15 marca można było zgłosić swoją kandydaturę do organizatorów festiwalu, w celu otrzymania akredytacji na sekcje pokazów filmowych. Należy wysłać swoje zdjęcie, skan dowodu osobistego, a także list motywacyjny, wyjaśniający dlaczego tak bardzo nam zależy na obejrzeniu filmów, może być to również karta kinomana. 
Claudia Cardinale w 2014 r. (źródło: www.closermag.fr)

W tym roku honorowym gościem festiwalu została Claudia Cardinale, wielka gwiazda kina włoskiego, znana z filmów takich jak: Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Różowa Pantera, Lampart, Osiem i pół. Po ukazaniu się oficjalnego plakatu z Claudią Cardinale wprawne oko dziennikarzy od razu zauważyło, że aktorka nie była aż tak szczupła, jak na zdjęciu. Szkoda, że nawet tak piękną kobietę, jak Cardinale trzeba poprawiać Photoshopem. Osobiście aktorka jest przeciwniczką poprawiania urody nie tylko na papierze, ale również poprzez operacje plastyczne. W wywiedzenie udzielonego niedawno dla dziennika Le Monde, gwiazda podkreśliła: Głupotą jest myśleć, że możemy zatrzymać czas...


Claudia Cardinale w młodości (źródło: www.unifrance.org)

Zapraszam na fanpage bloga na Facebooku, gdzie znajdziecie więcej ciekawostek z Lazurowego Wybrzeża, a także aktualnych wydarzeń kulturalnych 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Marc Chagall – malarz aniołów

Grasse – światowa stolica perfumerii

Święta Bożego Narodzenia we Francji

5 zasad etykiety we Francji