Muzeum Renoira w Cagnes-sur-mer

Cagnes-sur-Mer to piękne miasteczko położone około 15 kilometrów od Nicei i około 20 kilometrów od Cannes. Jego historia sięga XI wieku, można tam znaleźć piękny, stary zamek rodziny Grimaldich, stare miasto, wspaniałe krajobrazy i plaże. Nic dziwnego, że Auguste Renoir, jeden z czołowych impresjonistów, zachwycił się tą okolicą i postanowił pozostać do końca swoich dni.
 
Atelier Renoira w Villi Collettes (fot.cagnes-tourisme.com)

Renoir pierwszy raz przyjechał do Cagnes-sur-Mer w 1898 roku, wówczas była to wieś kupców, która od razu go oczarowała, piękne krajobrazy, słońce, morze, wyśmienite jedzenie i wino. Oprócz wszystkich atutów tego miejsca, najważniejszym był jednak panujący tu mikroklimat, ponieważ stan zdrowia malarza ciągle się pogarszał.

Villa Collettes z częścią ogrodu (fot. cagnes-tourisme.com)

W 1907 roku kupił posiadłość poza wsią, przy drodze ku wybrzeżu, a już rok później wybudował Domaine des Collettes, dom utrzymany w stylu neoprowansalskim, gdzie przeprowadził się z żoną Aline i trzema synami: Pierre’em, Jeanem i Claude’em. W nowym domu gościł wielu swoich przyjaciół miedzy innymi: Matisse’a, Picassa, Bonnarda, Modiglianiego, czy Rodina. Malarzy przyciągał piękny widok z okna i dużo światła, a także ciepła atmosfera całego domu.

Renoir podczas malowania w ogrodzie (fot. pinterest.com)

W Cagnes-sur-Mer artysta mógł nie tylko podreperować swoje zdrowie, miał również wiele inspiracji i miejsca do pracy, przede wszystkim wspaniały ogród, widok z okna na miasto, morze, a także duże studio malarskie. Nową drogą artystyczna, którą podążył była rzeźba, choć pierwsze dzieło powstało, kiedy artysta był już w podeszłym wieku i cierpiał na reumatyzm. Pomimo postępującej choroby reumatycznej i poruszania się na wózku, Renoir nie zrezygnował z malarstwa, choć jego dłonie zesztywniały i trudem mógł utrzymać przybory do malowania, tworzył do ostatnich dni swojego życia. Na łożu śmierci prosił o podanie mu płótna i pędzli, przy pomocy pielęgniarki namalował bukiet kwiatów, znajdujących się obok okna, powiedział wówczas „Myślę, że zaczynam coś rozumieć”. Renoir zmarł 19 grudnia 1919 roku  w wieku 78 lat.
 
Matisse (lewa strona) w odwiedzinach u Renoira (fot. richardnathanson.co.uk)

W 1960 roku władze miasta kupiły dom, aby upamiętnić znamienitego artystę i stworzyć w nim muzeum poświęcone ostatnim latom twórczości Renoira. Muzeum mieści się przy ulicy 19 chemin des Collettes. Znajduje się tam 14 obrazów Renoira, 30 rzeźb, oryginalne meble i nie zmieniona pracownia artysty. Oprócz domu można podziwiać piękny słoneczny ogród, gdzie rosną cytrusy i drzewa oliwne.

Zapraszam na fanpage bloga na Facebooku, gdzie znajdziecie więcej ciekawostek z Lazurowego Wybrzeża, a także aktualnych wydarzeń kulturalnych 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

La Tarte Tropézienne – sekretny przepis polskiej babci

Marc Chagall – malarz aniołów

Grasse – światowa stolica perfumerii

Święta Bożego Narodzenia we Francji

5 zasad etykiety we Francji